Як дивитись 360°

Найпотужніший ефект від віртуальної реальності відчувається у VR шоломі. Зараз найпотужніший професійний headset для віртуальної та доповненої реальностей – це фінський Varjo XR-3. Його ціна $5,495 + річне обслуговування.

Найпростіший і найдешевший шолом для перегляду імерсивного контенту – це картоний Google Cardboard, в який вставляється телефон, але зараз це вже малорозповсюджений варіант. Значно кращій і найпопулярніший шолом – це автономний Oculus Quest 2 від Facebook. Його вартість починається від $299. Далі ми розглянемо варіанти, як розміщувати і дивитися віртуальний та 360° контент без VR шолому.

Відео 360° з Познаньської Пальмярні

Найдоступніша технологія для фото і відео 360° – це публікація у Facebook, YouTube або Vimeo. Всі ці платформи дозволяють користувачу з будь-якого пристрою переглядати вашу історію в імерсивному форматі. На мобільному телефоні для цього можно повертати екран в різні сторони і роздивлятися все довколо. А на комп’ютері – як в будь-якій грі обертаєшся або мишкою, або клавішами на клавіатурі. На жаль, Instagram, Twitter та TikTok не підтримують зображення 360°, тому їх публікують у вигляді серії фотографій, GIF анімації або 2D відео.

Обід на космічній станції

Найпоширеніший сервіс з панорамними фото – це Google Street View. Напевно, кожен і кожна заходили і роздивлялись дивовижні місця, які сфотографував Google-мобіль з камерою на даху. З 2012 року гугл дозволяє додавати фото 360° іншим компаніям і звичайним користувачам. Це значно збільшує увагу до вашого місця. Мінуси такого рішення – неможливість додавати додаткові елементи до фото 360° такі як аудіо, інформаційні вказівники чи відео.

Найпопулярніша платформа для 3D турів – це Matterport. Штучний інтелект вибудовує цифрову модель відсканованого приміщення. Зйомка відбувається як професійними стереоскопічними пристроями, камерами 360 так і завдяки звичайному Iphone. Готова модель розміщується на платформі Matterport з можливістю embed вставки на ваш сайт.

Приклад 3D туру Matterport – Собор Святої Трійці в Тбіліс

Інші популярні платформи для розміщення фото 360° і віртуальних турів – це Kuula та Roundme. Вони дозволять створити галерею із кількох зображень, а також додати інформаційні вказівники, посилання та звичайні відео.

Найскладніший варіант, але який дає найбільше контролю над розміщенням і відображенням фото і відео 360°, – це окремі програми і javascript бібліотеки для вставки на свій сайт. Найкраща з них – Pano2VR, яка має окремий графічний інтерфейс для редагування контенту 360 та не вимагає навичок програмування. Одна ліцензія на ПО Pano2VR коштує 349 євро. Є також кльові безкоштовні 360° плейери Pannellum, Marzipano.

Кожна популярна CMS має свої модулі і плагіни для розміщення фото 360°. Для WordPress це – DImage360 та WP VR. Їх переваги у простоті використання та відсутності з’єднань з зовнішніми медіа-серверами.

Приклад WP VR, джерело https://rextheme.com/wpvr/#demo-tour

У цьому огляді інструментів для розміщення фото і відео 360° ми залишили поза увагою платформи для розробки й перегляду віртуальних світів та об’єктів таких як Unity, Unreal Engine, Mozilla Hubs, Sketchfab. Про це буде окрема стаття. Залишайтесь на зв’язку.